Ana Sayfa Blog

Karsan, 272 Adetlik Dev Araç Teslimatını Tamamladı!

Yüksek teknolojili ürünleriyle toplu taşıma sektörünün dönüşümüne öncülük eden Karsan, Avrupa pazarındaki büyüme hamlesinin yanında Türkiye’deki faaliyetlerine de hızla devam ediyor. Türkiye’deki yerel yönetimlerin de filolarını en yeni teknolojiye sahip gelişmiş modelleriyle yenilemelerine tam destek veren Karsan, bu kapsamda bir ihalenin daha teslimat sürecini tamamladı. Geçen yıl Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı çevreci araç alımı ihalesini 205 adet Menarinibus Citymood ile kazanan Karsan,  41 araçlık son partiyi de teslim etti. Karsan CEO’su Okan Baş, “İleri teknolojiyle donattığımız modellerimizle ulaşımın geleceğine yön veriyoruz. Bu kapsamda kentlerin toplu ulaşım çözümlerine destek sağlamaya devam ediyoruz. Bu teslimatla birlikte, Mersin’in, büyükşehir belediyeleri arasında en genç ve çevreci toplu taşıma filosuna sahip olmasına vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Avrupa’nın elektrikli araç dönüşümüne öncülük eden Karsan, Türkiye pazarındaki çalışmalarına da son sürat devam ediyor. “Mobilitenin geleceğinde bir adım önde” olma vizyonuyla hareket eden Karsan, Türkiye’deki yerel yönetimlerin de filolarını en yeni teknolojiye sahip gelişmiş modelleriyle de yenilemelerine tam destek sağlıyor. Geçen yıl Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası katkılarıyla açtığı araç alımı ihalesini 205 adet Menarinibus Citymood ile kazanan Karsan, bu kapsamda son 41 adetlik otobüsünün de teslimatını gerçekleştirdi.

3 yıl boyunca bakım ve servis hizmeti verecek!

67 adet çevre dostu ATAK ile toplam 205 adet 12m ve 18 m CNG’li Citymood otobüsü kapsayan araç alım ihalesinde Karsan, 41 adetlik son teslimat ile süreci tamamlamış oldu. Karsan, ihale kapsamında ayrıca 3 yıl boyunca da araç bakım ve onarım hizmetlerini de üstlenecek. Düzenlenen teslimat törenine Karsan CEO’su Okan Baş, İç Pazar Satış ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu ve Yurt İçi Satış Müdürü Adem Ali Metin katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ise; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Genel Sekreteri Olcay Tok, Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde, Başkan Danışmanı Ertan Liman, Ulaşım Daire Başkanı Ersan Topcuoğlu ve Toplu Taşıma Müdürü Bayram Demir törende hazır bulundu. Teslimat törenine ayrıca üst düzey politikacılar ve ticaret oda başkanları katıldı. Karsan’ın kendi Ar-Ge birimiyle geliştirdiği ve ileri teknolojiyle donattığı modelleriyle toplu ulaşımın geleceğine yön veren öncü markalardan biri olduğunu söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Kentlerin toplu ulaşım çözümlerine destek sağlamaya devam ediyoruz. Tarihi ve modern dokuya sahip Akdeniz sahil şeridinin en güzel kentlerinden Mersin’e yönelik yaptığımız bu teslimatın şehrin toplu taşıma çözümleri için son derece kıymetli olduğuna inanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz teslimatların ardından Mersin halkı, şehir içinde daha konforlu ve daha güvenli biçimde seyahat edebilecek” dedi.

Belediyeler arasındaki en genç ve çevreci filo !

Bu teslimatla birlikte, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, büyükşehir belediyeleri arasındanki en genç ve çevreci toplu taşıma filonusa sahip olduğunu vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “12 ve 18 metrelik CNG’li çevre dostu otobüslerimiz düşük yakıt tüketimi ile belediyelerin kullanım giderlerini düşürüyor, yakıttan sağladığı tasarrufu sessiz ve konforlu sürüşüyle de destekliyor” diye konuştu.

mouse ile üzerine gelince

KOÇASLANLAR, “ÇEYREK ASIRDIR” RENAULT TRUCKS İLE BİRLİKTE BAŞARIYA KOŞUYOR

Türkiye’de 5 ayrı lokasyonda uzun yol çekicilerinden, inşaat ve dağıtım kamyonlarına kadar geniş bir ürün yelpazesi ve müşteri memnuniyeti, yüksek satış ve satış sonrası hizmeti sunan Renault Trucks yetkili bayisi Koçaslanlar Otomotiv, 2022 yılında istikrarlı büyümesi ve ulaştığı satış rakamları ile ithal kamyon ve çekici segmentinde en çok satış yapan yetkili bayi oldu.

2022 Yılı Değerlendirme ve 2023 Hedefleri Paylaşım Toplantısı’nda konuşan Koçaslanlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan, Renault Trucks’ın 2022 yılında birçok Avrupa ülkesinde pazar payını artırdığını, Türkiye’de de ithal markalar arasında birinci olduğunu vurgulayarak, “2022 yılı, aynı anda hem pek çok sorunla karşılaştığımız hem de büyük başarılara imza attığımız, unutulmaz bir yıl oldu. Tedarik zincirinde yaşanan tüm problemlere rağmen Renault Trucks, 2022 yılında rekor üretim ve satış adetlerini yakaladı ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde pazar payını artırırken, Türkiye’de ise son beş yılda satış hacmini en hızlı artıran marka oldu. Biz de Koçaslanlar Otomotiv olarak Türkiye pazarında “Çeyrek Asırdır” birlikte çalıştığımız Renault Trucks Türkiye ile 2022 yılında rekor satış adetlerimize ulaşarak, ithal kamyon ve çekici segmentinde en çok satış yapan yetkili bayi olduk. Koçaslanlar Otomotiv olarak “Çeyrek Asırdır” birlikte çalıştığımız Renault Trucks markasının desteği ile istikrarlı büyümemizi müşteri memnuniyetini önceliklendiren hizmet yaklaşımımıza, dijitalleşme ve teknolojik alt yapımıza yaptığımız yatırımlarımıza ve çalışanlarımızın eğitimi ve gelişimine verdiğimiz öneme borçluyuz” dedi.

Türkiye’nin önde gelen ticari araç yetkili bayilerinden olan Koçaslanlar Otomotiv İstanbul/Asya, İstanbul/Avrupa, Bursa, Kocaeli ve yakın zamanda hizmete giren Edirne bayilik noktalarında Renault Trucks markasının tüm satış, satış sonrası, yedek parça, ikinci el, finasman ve 24 saat servis ağı ile müşterilerine hızlı ve kaliteli hizmet ve ürün portföyü sunuyor.

KOÇASLANLAR OTOMOTİV, 200’E YAKIN ÇALIŞANI İLE BÜYÜYEN BİR AİLE

Değerlendirme toplantısı ile birlikte, Koçaslanlar Otomotiv çalışanlarının katıldığı yılın ilk eğitimi de gerçekleştirildi. Müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik süreç yönetimi konularına odaklanılan eğitime Koçaslanlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetim ekibi de katıldı.

İnsan kaynağı gelişimine verdikleri önem ile ilgili konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan, “İşimizi daima ileri taşıyarak, Türkiye’nin EN İYİ çözüm, satış ve hizmet operasyonu olma” vizyonumuzla çıktığımız bu yolda, işimizin odağına müşteri memnuniyetini aldık ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımızı daha üst seviyelere çıkarmak ve pazar payımızı artırmak amacıyla düzenli eğitimlere ve paylaşım toplantılarına büyük önem verdik. Koçaslanlar Otomotiv çatısı altında 200’e yaklaşan çalışanımızla her geçen gün büyüyen bir aileyiz. Amacımız bu eğitimler ile ekiplerimizin çevikliğini artırarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha hızlı tespit edip, aksiyon almalarını sağlamak. Eğitim konusunda her geçen yıl daha da gelişiyoruz. 2022 yılındaki eğitim süremizi 2023 yılında daha da yukarı taşıyacağız. Tüm çalışanlarımız, işletmelerimizin en değerli kaynağıdır.  Onlarla birlikte güçlü ve büyük bir aileyiz. Kurumumuza kattıkları tüm değer ve emekleri için tüm paydaşlarımıza ve Renault Trucks yönetimine şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

mouse ile üzerine gelince

Mercedes-Benz Türk, 10 adet Mercedes-Benz Tourismo 15’i LOTİ’ye törenle teslim etti

  • Türkiye, Tayland, Dubai ve Maldivler’de faaliyet gösteren LOTİ, özel olarak tasarlanan 10 adet Mercedes-Benz Tourismo 15’i araç filosuna ekledi. 
  • Mercedes-Benz Türk bayisi Hastalya Otomotiv tarafından satış işlemleri yapılan araçlar için 1 Şubat tarihinde Mercedes-Benz Türk Otobüs Teslimat Holü’nde teslimat töreni gerçekleştirildi.

2020 yılında kurulan, Türkiye, Tayland, Dubai ve Maldivler’de faaliyet gösteren LOTİ, koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor. Bu çerçevede yaptığı ilk otobüs yatırımında Mercedes-Benz Türk’ü tercih eden şirket, 10 adet Mercedes-Benz Tourismo 15’i araç filosuna ekledi.

Mercedes-Benz Türk bayisi Hastalya Otomotiv tarafından satış işlemleri yapılan ve müşterinin beklentilerine göre Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda özel olarak üretilen araçlar için 1 Şubat 2023 tarihinde teslimat töreni gerçekleştirildi. Mercedes-Benz Türk Otobüs Teslimat Holü’nde düzenlenen törende araçlar; Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu, Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Koordinatörü Kadir Sargın ve Hastalya Otomotiv Yatırım ve Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Tüzün tarafından, LOTİ CEO’su Aydın Yaşayacak, LOTİ Operasyon Direktörü Burak Gencer ve LOTİ Ulaştırma ve Filo Operasyon Sorumlusu Taşkın Kaya’ya teslim edildi.

Teslimat töreninde konuşan LOTİ CEO’su Aydın Yaşayacak, “2020 yılında kurulan genç bir firma olarak, kısa zaman içerisinde pazarda çok önemli bir yer edindik. Tatil taleplerine diğer tüm tur operatörlerinden farklı olarak bir deneyim ve duygu olarak yaklaşıyoruz. Misafirlerimizin uçuş deneyimleri, otel ve havalimanı ulaşımları gibi konaklama harici hizmetlerini de farklı ve özel hizmet anlayışıyla gerçekleştiriyoruz. İşte tüm bu sürece ‘İmza Deneyim’ diyoruz. Bu doğrultuda misafirlerimizin transferlerinde de kendilerini farklı hissetmesi adına önemli bir yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırım kapsamında gerek koltuk yapısı gerek koltuk aralıkları gerekse dış tasarımıyla hizmet konseptimize uygun otobüs ihtiyacımıza Mercedes-Benz Türk ekibi eksiksiz yanıt verdi. Filomuza eklediğimiz araçlarımızla misafirlerimizi en konforlu şekilde taşırken, güvenliklerini de en üst düzeyde sağlama imkanı bulacağız. Büyüme ivmemize ve sektördeki konumumuzu güçlendirmemize önemli katkılar sağlayacağına inandığım bu iş birliğinin hayata geçirilmesine katkı sağlayan her iki şirketin değerli yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederim” diye konuştu.

Hastalya Otomotiv Yatırım ve Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Tüzün ise şunları söyledi: “Dünya genelinde Türkiye, Tayland, Dubai ve Maldivler’de faaliyet gösteren LOTİ, araç filosuna eklediği 10 adet Mercedes-Benz Tourismo ile önemli bir yatırımı hayata geçirdi. Müşterilerine özel hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren LOTİ, otobüslerini kişiselleştirerek yolcu deneyimine yeni bir perspektif getirdi. 38 kişilik koltuk düzeniyle misafirlerine geniş diz mesafesi sunan araçların deri kaplı Luxline koltukları konfor seviyesini artırırken, otobüslerin özel tasarıma sahip çift renkli dış boyası da yollarda ilgiyle takip edilecek. Sahip olduğu geliştirmelerle sektörden yoğun talep görmeye devam eden Mercedes-Benz Tourismo’nun, ekonomik işletim maliyeti ve yüksek 2.El değeri ile LOTİ markasına önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz.”

Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu da “Mercedes-Benz Türk olarak dünyanın en modern otobüs üretim merkezlerinden biri haline gelen Hoşdere Otobüs Fabrikamızda, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ‘terzi dikim’ diye adlandırılan özel üretimlerle hizmet verebiliyoruz. LOTİ’nin özel ihtiyaçları için üretim bandımızdan 10 adet terzi dikim Mercedes-Benz Tourismo çıkardık. Özel boyası, koltuk düzeni ve deri koltuklarıyla farklılaşan bu otobüslerimizin LOTİ’nin hizmet anlayışına eksiksiz yanıt vereceğinden şüphemiz yok.  Müşteri ağımıza eklediğimiz LOTİ ile uzun yıllar boyunca çok önemli iş birlikleri gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu özel yatırımın her iki şirkete ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca, hepinizin huzurunda LOTİ’ye aramıza hoş geldiniz demek istiyorum” dedi.

mouse ile üzerine gelince

MAN otobüslerinden başarı üçlemesi

MAN, şehir içi ve şehirlerarası yolcu otobüsleri ile üst üste üçüncü kez en büyük uluslararası otobüs ödülünü kazandı. Üstelik otobüsler sadece jüri üyelerini etkilemiyor, müşteriler de sahip oldukları MAN araçlarından son derece memnunlar. 

MAN, sektördeki bütün markalar arasında bir ilki başararak, Avrupa’nın en büyük otobüs ödüllerini üst üste üçüncü kez kazandı. 2020 yılında uluslararası Coach of the Year ödülünü MAN Lion’s Coach alırken, 2022’de aynı ödülü kazanan NEOPLAN Cityliner oldu. MAN Lion’s City E ise, bu yıl kazandığı Bus of the Year 2023 ödülü ile MAN’ın başarı üçlemesini tamamlanmış oldu. 2021 yılında Covid salgını nedeniyle hiçbir ödül organizasyonu yapılamamıştı. 

MAN Lion’s City 12 E, Bus of the Year ödülünü kazanan ilk tam elektrikli otobüs oldu. Bu ödülle birlikte, MAN Truck & Bus, otobüs markalarıyla eve, tam 12 kupa getirme başarısı gösterdi. Bunların altı tanesi Coach of the Year ödülü (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) ve altı tanesi de Bus of the Year ödülü (2023, 2015, 2005, 1999, 1995, 1990) oldu. MAN Truck & Bus böylece, seri ödül kazanan bir firma olarak, sektördeki başarısını daha da pekiştirdi.     

Üstelik, otobüsler sadece jüriyi oluşturan endüstri uzmanı gazetecileri cezbetmekle kalmadı, aynı zamanda MAN müşterilerini de son derece mutlu etti. Bu mutluluğu, uluslararası satış ve servis ekibinin düzenli iletişim halinde olduğu otobüs operatörlerinden gelen mükemmel geri bildirimler de ortaya koydu. MAN, son yıllarda Covid salgınına ve Ukrayna’daki krize rağmen otobüs portföyüne önemli yatırımlar yaptı ve piyasaya fark yaratan ürünler sürdü. Bu ürünler de MAN için geleceğin pazar başarısına giden yolu açmaya devam ediyor.

  

MAN Lion’s coach ve NEOPLAN Cityliner şehirlerarası yolcu otobüsü kategorisinde zirvede

  

MAN’ın 2020- Coach of the Year ödüllü modeli Lion’s Coach tam bir seyahat devi olarak öne çıkıyor. Geniş, konforlu iç mekânında 61 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Güçlü MAN D26 motoru ile 510 beygir gücüne kadar çıkan otobüs, rahat ve hızlı bir şekilde gideceği yere ulaşıyor. Ayrıca bir dizi yeni nesil asistan sistemiyle aracın güvenliği daha da artırılmış durumda. Jüri üyeleri, 100 kilometrede yalnızca 19,4 litre yakıt kullanan inanılmaz derecede verimli aktarma organları, aynaların yerini alan OptiView sistemi ve tekerlekli sandalye asansörünün ön aks üzerine akılcı entegrasyonu gibi özgün özelliklerin yanı sıra aracın genel konfor, inovasyon ve kullanım rahatlığına da vurgu yaptılar.

  

NEOPLAN Cityliner ise, Cityliner’ın 1971’deki ilk üretiminden bu yana 50 yıllık başarı öyküsünü kesintisiz devam ettiriyor. Jüri üyeleri, aracın ekonomi, güvenlik, konfor ve tasarımı harmanlayan genel konseptinden özellikle etkilendiler. Cityliner’ın modern Euro-6 altı silindirli motora sahip yüksek performanslı aktarma organları, 6 vitesli otomatik şanzımanla mükemmel bir uyum içinde çalışıyor. Bu da aracın özellikle dik yokuşlar ve dar virajlar içeren zorlu yolların üstesinden kolayca gelmesini sağlıyor. Ultra modern iç mekân da yolcularına dinlendirici bir yolculuk ortamı sunuyor.

Lansmanından bu yana 1.000’den fazla MAN Lion’s City E otobüsü sipariş edildi 

Başarıları ile öne çıkan MAN Lion’s City E hakkında son zamanlarda çok şey yazıldı. MAN Lion’s City E, geçen yılın Mayıs ayında sadece kendi güç kaynağıyla Münih’ten İrlanda’nın Limerick kentinde düzenlenen uluslararası Bus Euro Test’ine kadar tüm yolu kat etti. Yolculuk boyunca, sekiz ülkeden geçti ve yaklaşık 2.500 kilometre yol yaptı. Alpler’den, otoyollardan, dar sokaklardan geçti ve hatta Atlantik’i aşan bir feribotu kullandı.

Jüri, özellikle aracın “çığır açan tasarımına, yüksek düzey konforuna ve çok sessiz iç mekânına” övgü yağdırdı. En üst düzey güvenlik sunan aracın sürücü kabini, piyasadaki en iyi kabinlerden bir tanesi oldu. Tamamen elektrikli otobüs, Avrupa yolculuğunda toplamda 1.764 kilowatt/saat enerji kullandı ve yaklaşık yüzde 21’lik etkileyici bir reküperasyon (enerjinin, potansiyelin geri kazanımı) oranı elde etti. Aracın uzun günlük menzili ise, herhangi bir noktada bataryayı şarj etmek için durmasına gerek bırakmadı.

2020’de satışların başlamasından bu yana, Avrupa’daki MAN müşterileri, daha şimdiden 1.000’in üzerinde tam elektrikli MAN Lion’s City E otobüs siparişi verdi. Barselona, Hamburg, Kopenhag, Malmö ve Zürih gibi Avrupa şehirlerinde zaten yollarda olan MAN Lion’s City E, çok yakında daha birçok şehrin sokaklarını sıfır emisyonlu yolculukla tanıştırmaya hazırlanıyor.


 İyi ürün için güçlü ekip şarttır   

En iyi ürünler bile, sadece güçlü bir ekiple hazırlanıp sunulurlarsa başarılı olabilirler. Tasarımcılarının, ilk taslaklarından mühendislerin inovasyonlarına, üretim personelinin güvenli üretiminden satış ve servis ekiplerinin faaliyetlerine kadar MAN’ın tüm çalışanları otobüs temasını tutkuyla yaşar.   

Sektör son yıllarda Covid ve Ukrayna savaşı nedeniyle bazı darbeler almış ve satışlar özellikle şehirlerarası otobüslerde düşmüş olsa bile; bu tutku, güçlü otobüs ekibinin, son derece rekabetçi pazardaki zorlukların günbegün üstesinden gelmesini ve geleceğe güvenle bakmasını mümkün kılmaya devam etmektedir. İnovatif araçları ve motivasyonu yüksek ekibi ile kendisini otobüs segmentinde olumlu şekilde geliştirmek için ideal bir pozisyonda konumlandıran MAN, otobüs markalarıyla daha nice ödüllere şimdiden hazırdır.

mouse ile üzerine gelince

Mercedes-Benz Türk, OİSD Yönetim Kurulu üyelerini Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ağırladı

Mercedes-Benz Türk, OİSD Yönetim Kurulu üyelerini Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ağırladı

  • Türkiye genelindeki otobüs işletme firmalarını dernek çatısı altında bir araya getiren Otobüs İşletme Sahipleri Derneği (OİSD) Yönetim Kurulu üyeleri, 24 Ocak’ta Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı ziyaret ettiler.
  • Sektörde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği ziyarette, OİSD Yönetim Kurulu üyeleri Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe tarafından ağırlandı.

Türkiye genelindeki otobüs işletme firmalarını dernek çatısı altında bir araya getiren Otobüs İşletme Sahipleri Derneği (OİSD) Yönetim Kurulu üyeleri, dünyanın en modern otobüs üretim merkezlerinden biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı ziyaret ettiler. Sektörde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği ziyarette, sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri de masaya yatırıldı.

24 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen ve Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe’nin ev sahipliği yaptığı ziyarete; OİSD Başkanı Ayhan Kara, OİSD Başkan Yardımcısı İrem Bayram, OİSD Genel Sekreteri Mustafa Tekeli ile Yönetim Kurulu üyeleri Haluk Şenpolat, Aslan Aydemir, Kemal Soğancı, Mehmet Özkeleş, Ertuğrul Sarıhan, Serdar Karataş ve Sönmez İkde katıldı.

4 bini aşkın çalışanı ile hem Türkiye’nin hem de dünyanın en teknolojik, en çevreci ve en entegre otobüs üretim merkezlerinden biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’na gerçekleştirilen ziyarette, OİSD Yönetim Kurulu üyeleri üretim süreçlerini yakından takip etme şansını yakaladılar.

OİSD Başkanı Ayhan Kara, Mercedes-Benz Türk ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıyı şu sözlerle değerlendirdi: “Her birimiz kendimizi birer yıldız gibi hissettik. Mercedes-Benz Türk; yıllardır iş birliği içerisinde olduğumuz, sektörümüzün tüm problemlerine vakıf, inovatif bir bakış açısıyla sektörü taçlandırmaya çalışan bir firma. Gerek otobüs teknolojileri gerekse de çalışma prensipleri açısından Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın dünya çapındaki önemini bugünkü ziyaretimizde bir kez daha görmüş olduk. Bu başarılı aileyi oluşturan kişilerin birçoğuyla bugün bir araya gelme fırsatı bulduk. Özellikle Bülent Bey’e ev sahipliği ve misafirperverliği için bir kere daha teşekkür ederiz. Bizler bugün Hoşdere’yi Otobüs İşletme Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleri olarak ziyaret ettik. Derneğimizin kuruluşu çok yeni; 23 firmayla yola çıktık ama çok kısa sürede 90 firmaya ulaştık. 90 firma, sektör genelinin neredeyse yüzde 85’ini temsil ediyor. OİSD’nin İçerisinde birbirinden değerli firma sahipleri ve genel müdürler var. Ancak en önemlisi ülkemizin 7 bölgesinden, 81 ilde faaliyet gösteren firmalar derneğimize üye. Derneğimiz, her biri sektörde mazisi olan ve geleceğe dair umutları olan birçok insanı bir araya getirdi. Dernek çatısı altında, üyeler olarak çok kıymetli bir şey olan tecrübe mübadelesi yapıyoruz. Taşıdığımız yolcuların güvenliği için fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bugün Hoşdere Otobüs Fabrikası gezimizin ardından gerçekleştirdiğimiz OİSD Yönetim Kurulu toplantımızda, can ve mal güvenliğini artırmaya yönelik tedbirler ile kaza risklerini nasıl minimize edebileceğimizi konuştuk. Sektörü güvenlik anlamında ileri taşıyacak adımlarda Mercedes-Benz Türk’ün sağladığı eğitimlerin de büyük katkısı olacağına inanıyoruz.”

mouse ile üzerine gelince

Kâmil Koç, eşsiz bir seyahat deneyimi için personel eğitimlerini aralıksız sürdürüyor

Türkiye’nin en çok tercih edilen lider seyahat firması Kâmil Koç, mükemmel bir seyahat deneyimi için kurum içi eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. Kâmil Koç Akademi’nin uzman eğitmenlerinin yanı sıra resmi ve özel sektördeki paydaşları ile çalışmalarını sürdüren şirket, kaptan ve hostlara iş bilgisi, mesleki gelişim, araç ve trafik eğitim ile birlikte yolcu memnuniyetini en üst noktada sağlayacak kişisel gelişim eğitimi verdi. 

Kâmil Koç; test sürüşünden ileri sürüş tekniklerine, yeni nesil otobüs teknolojilerinden trafik mevzuatına, yolcularla iletişimden hizmetin inceliklerine kadar birçok başlıkta verdiği bu eğitimler ile sektördeki ayrıcalıklı hizmet anlayışını daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk yolcu taşıma firması Kâmil Koç, 97 yıldır hizmet kalitesinden taviz vermeden seyahat sektöründe hizmet standartları belirlemeye devam ediyor. İlkleri ve yenilikleri ile kurulduğu günden bu yana sektördeki standartların, hizmet kalitesinin gelişimine öncülük eden Kâmil Koç, personeline yönelik şirket içi eğitimlerle de bu çıtayı daha da yukarılara taşıyor. Kâmil Koç’un sahadaki marka yüzleri olan kaptan ve hostlara yönelik verilen eğitimler, şirketin kendi bünyesinde kurduğu Kâmil Koç Akademi’nin uzman eğitmenlerinin yanı sıra resmi ve özel sektördeki uzman paydaşları ile birlikte yürütülüyor.

“Eğitimler ile seyahat deneyimini mükemmelleştirmeyi hedefliyoruz”

Personel eğitimleri ile yolcularının seyahatlerini mükemmelleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kâmil Koç Akademi Eğitim Uzmanı Serkan Tatlısu, verilen eğitimlerin içeriği ve sağlanan katkıya ilişkin şunları söyledi:

“Ulaşım sektöründeki bir asra yaklaşan geçmişimizle, Türkiye’nin en köklü markasıyız. Tam 97 yıldır bilgi, birikim ve tecrübemizle sektörümüzde hizmet kalitesini hep geliştirmeye, daha da yukarı taşımaya çalışıyoruz. Bu yaklaşım doğrultusunda uzun yıllardır markamızın yolcularımız nezdindeki yüzleri olan kaptan ve hostlarımızın belli periyotlarla eğitimlere tabii tutuyoruz. Her yıl yüzlerce kaptanımız ve binlerce hostumuza verdiğimiz bu eğitimlerle, bir yandan hizmet kalitemizi, standartlarımızı daha da geliştirirken, diğer yandan onların kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

Bu süreci de özel sektördeki uzman paydaşlarımızın yanı sıra bünyemizde kurduğumuz Kâmil Koç Akademi ile yürütüyoruz. Eğitimlerimizde, gelişen teknolojilerin ışığında üretilen yeni otobüslerin donanımlarını ve kullanımlarını detaylı bir şekilde anlatıyor, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da düzenlediğimiz test sürüşleri ile pratik ve uygulama ile destekliyoruz. Her yıl yüzlerce kaptanımız ve binlerce hostumuza verdiğimiz bu eğitimlerle, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

Bunun yanında Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri ile birlikte hareket ederek, kanunlar ve uygulamalar hakkındaki en güncel bilgileri, önemli bir lastik üreticisi ile birlikte araç lastikleri hakkında bilinmesi gerekenleri, yine önemli bir otobüs markasıyla birlikte de ileri sürüş tekniklerine ilişkin işin püf noktalarını kaptanlarımıza aktarıyoruz. Son olarak geçtiğimiz ay otobüs üreticisi markanın tesislerinde, kaptanlarımıza teorik ve ileri sürüş tekniği eğitimleri verdik. Eğitimlerimizde özellikle test sürüşünden ileri sürüş tekniklerine, yeni nesil otobüs teknolojilerinden trafik mevzuatına, yolcularla iletişimden iş bilgisi ve hizmetin inceliklerine kadar birçok başlık yer alıyor. 

Önümüzdeki süreçte farklı illerimizde de devam ettireceğimiz bu eğitimleri, yolculuğu hem güvenli hem de konforlu hale getirilmesi adına çok önemli ve değerli buluyoruz. Elbette sadece bilgiyi vermek yetmiyor, bu bilginin sefer boyunca doğru ve yerinde uygulanması da büyük önem taşıyor. Bu noktada yolcularımızın geri dönüşleri bizim için çok önemli bir veri oluşturuyor. Bugün Türkiye’de en çok tercih edilen markasıysak, bunda şüphesiz bu bilgilerle kusursuz hale getirmeye çalıştığımız hizmet politikamızın da çok önemli bir katkısı var.”

mouse ile üzerine gelince

Her Dört Ağır Vasıtadan Birinin Yedek Parçası Martaş Otomotiv’den Olacak!

Otomotiv satış sonrası sektörünün öncü kuruluşu Martaş Otomotiv bir yıl içerisinde ağır vasıta yedek parça pazarında önemli bir pay elde etti. Ağır Vasıta Yedek Parça pazarına geçen yıl Ocak ayında girdiklerini söyleyen Martaş Otomotiv Genel Müdürü Erdem Çarıkcı, “Henüz ilk yılımızda hedeflediğimiz ciroyu aştık. Yeni yıl için hedefimiz müşteri sayımızı iki katına çıkarmak ve ağır vasıta yedek parça sektöründe pazar payımızı yüzde 25 seviyelerine taşımak” dedi.

Geniş ürün yelpazesi, yüksek teknolojik ürünleri ve nitelikli personeliyle 42 yıldır otomotiv yedek parça bağımsız yenileme pazarında faaliyet gösteren satış, pazarlama ve dağıtım şirketi Martaş Otomotiv, büyüme ivmesini yeni iş kollarında da artırmaya devam ediyor. Ağır Vasıta Yedek Parça Birimi’yle pazara hızlı bir giriş yapan Martaş Otomotiv, bu sektörde de kısa sürede önemli bir pazar payı elde etmeyi başardı.

71 ilde satış noktamız var!

Bir yıl önce Ağır Vasıta Yedek Parça Birimi’ni kurduklarını söyleyen Martaş Otomotiv Genel Müdürü Erdem Çarıkcı, “Daha önce Martaş Otomotiv bu sektörde yer almıyordu. Bugün Türkiye’nin 71 ilinde satış noktasına ulaşmış durumdayız” dedi. Henüz ilk senelerinde hedefledikleri ciroyu aştıklarını vurgulayan Erdem Çarıkcı, “Portföyümüze 10.000 ürün çeşidi eklemiş durumdayız ve hız kesmeden geliştirmeye devam ediyoruz. Bir yıl içinde hedeflediğimiz müşteri kazanımı hedefimizi de aşmayı başardık” diye konuştu. 2023’te de büyümeye devam edeceklerini vurgulayan Martaş Otomotiv Genel Müdürü Erdem Çarıkcı, “2023 yılında toplam müşteri sayımızı iki katına çıkarmayı ve ağır vasıta yedek parça sektöründe pazar payımızı yüzde 25 seviyelerine taşımayı hedefliyoruz” dedi.

mouse ile üzerine gelince

Ticari Filolar, Ford Otosan İmzalı Türkiye’nin İlk Tamamen Elektrikli Ticari Aracı E-Transit ile Büyüyor

Ford Otosan’ın Gölcük Fabrikası’nda ürettiği Avrupa’nın en güçlü, Türkiye’nin ilk tam elektrikli ticari aracı Ford E-Transit, ticari filoları bir üst seviyeye taşıyor. Operasyonlarını sıfır emisyonlu araçlarla geliştirmek isteyen 13 firmaya Ford E-Transit araçları teslim edildi.

Gerek mühendislik tecrübesi gerekse de 60 yıllık mirası ile öne çıkan Ford Otosan’ın, batarya montajı dahil elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük Fabrikası’nda ürettiği Türkiye’nin ilk tam elektrikli hafif ticari aracı E-Transit, filoları genişletiyor. 

Hızla yükselen e-ticaret ve çevre dostu mobilite trendine yönelik ihtiyaçlardan yola çıkan Ford Otosan’ın %100 elektrikli hafif ticari aracı E-Transit, filolarını çevre dostu elektrikli araçlarla büyütmek isteyen enerji dağıtımından kargo dağıtımına, eğitim hizmetlerinden tüketim ürünlerine kadar birçok sektörde 13 firmanın filosuna katıldı

Özgür Yücetürk: Ticaretin geleceğine yön vermeyi sürdüreceğiz.

Ford Türkiye İş Birimi Lideri Özgür Yücetürk, “Kocaeli fabrikalarımızda ürettiğimiz Türkiye’nin ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit ile müşterilerimizin operasyonlarına destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizim için filo müşterilerimizin verimini artırmak, iş ortaklarımızla birlikte değer yarattığımız uzun vadeli iş birlikleri kurmak çok değerli. Mühendislik ve Ar-Ge becerilerimizle paydaşlarımızın ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi ürün ve teknolojileri geliştirmeye devam edeceğiz. Ticaretin geleceğine yön vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Yücetürk, “E-Transit, Ford markamızın global iş modeli Ford Pro sisteminin ilk araçlarından. Profesyonel ticari araç müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayan Ford Pro, ticari araçlar için yazılım, şarj, servis ve finansman hizmetlerini bir arada sunuyor. Böylelikle filoların çalışma sürelerinin maksimum seviyede olmasına ve toplam işletim giderlerini azaltmaya yardımcı oluyor” diye konuştu.

Dayanıklı, fonksiyonel, güvenli

Ford Otosan’ın elektrifikasyon yolculuğunda önemli bir adım olan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticari aracı E-Transit, dayanıklılık ve fonksiyonellikten ödün vermeden, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için özel olarak tasarlandı.

Sınıfının en güçlüsü olan arkadan çekişli motoruyla çabuk hızlanma sağlayan Ford E-Transit, 135 kW ve 198 kW güç üreten elektrikli motor seçeneklerine ve 15.1 metreküpe varan yükleme alanına sahip. 

E-Transit’te hem AC hem de DC hızlı şarj özelliği bulunuyor. Böylece AC şarj ile yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabilirken 115 kW DC Hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor. 

Kapsamlı sürücü destek sistemleri paketiyle bağımsız araç güvenlik değerlendirme kuruluşu Euro NCAP tarafından ticari araçlar alanında Altın Ödüle layık bulunan Ford E-Transit’in sunduğu sürücü destek teknolojileri arasında Yaya Algılama özellikli Çarpışma Önleme Yardımı, Trafik Levha Tanıma özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrolü, Şerit Takip Uyarılı ve Yardımlı Kör Nokta Bilgi Sistemi, 360 derece kamera ve Geri Manevra Fren Desteği yer alıyor.

mouse ile üzerine gelince

Mühendislik Sigortaları Hayati Önem Taşıyor

2000 yılından bu yana sektörüne farklı bir bakış açısı getirmiş, profesyonel kadrosu ve bilinçli yaklaşımı ile Türkiye’de lider acenteler arasına girmiş bir kuruluş olan Koçaslanlar Sigorta’nın Genel Müdürü Rasim Güngör, Mühendislik Sigortaları’nın önemi, teminatları ve güvencelerinden bahsetti.

Sigortacılık alanında tüm hizmetleri veren Koçaslanlar Sigorta, kaza branşı başta olmak üzere, Yangın Poliçeleri, Kefalet Sigortaları, Sorumluluk Poliçeleri, Mühendislik Sigortaları, Nakliyat Sigortaları, Bireysel Emeklilik, Sağlık ve Tarım Sigortaları ile kişi veya kurumların yaşam kalitelerini, onlardan gelen talepler dikkate alınarak yükseklere taşımak ve sürekliliğini sağlayacak ürün ve hizmetler sunmaktadır.

GELECEĞİ GÜVENCEYE ALIYOR

Mühendislik Sigortaları’nın işyerleri için öneminden bahseden Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Mühendislik sigortaları, sektöre özel oluşturulmuş poliçe türleri arasında yer alan özelleştirilmiş kurumsal sigortalardır. Hayatımızın pek çok alanına etki eden ve sayısız sektörde görev alan mühendislik biçimleri, iş hayatı bağlamında pek çok risk unsuru ve maddi kayıp tehdidi içeriyor. Bu risklerden görülen zararın minimuma indirilmesi ve sermaye sahiplerinin kendisini güvenceye alması için mutlaka bir mühendislik sigortası yaptırması şarttır.” dedi. Mühendislik Sigortaları’nın işletmelerindeki makine ve elektronik cihazları ani ve beklenmedik olaylara karşı güvence altına aldığının altını çizen Güngör, “Elektrik elektronik, bilişim, yazılım, inşaat, endüstri, makine gibi mühendislik türleri, sorun yaşamaya oldukça açık sektörlerdir. Mühendisliğin aktif olarak kullanıldığı sektörlerde, geleceğin garanti altına alınması önem arz etmektedir. Yaşanabilecek kötü olayları düşünmek bile istemememize rağmen, başımıza geldiğinde neler yapacağımızı planlamamız gerekiyor. Tüm bu nedenlerden ötürü bu sektöre yatırım yapan kişiler için büyük avantajlar sunan mühendislik sigortalarını hayati önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Mühendislik Sigortası çeşitleri hakkında konuşan Güngör, “Elektronik Cihaz Poliçesi, elektronik cihazların deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı işyerinde temizleme, bakım, revizyon ve yer değiştirme esnasında veya dururken, önceden bilinmeyen ani ve beklenmedik her türlü nedenlerle uğradığı zararları poliçede belirli koşullara bağlı olarak temin eden sigorta poliçesidir. Makine Kırılması Sigortaları, sigortalı makine ve tesisleri deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı iş yerinde temizleme, revizyon veya değiştirme esnasında veya dururken ani ve beklenmedik her türlü sebepten uğradığı zararları poliçede belirtilen koşullara bağlı olarak temin eden sigorta poliçesidir. İnşaat All Risk Sigortaları, inşaat öncesi, sırasında ve inşaat sonrası bakım sürecinde, sigorta konusunu teşkil eden değerlerin, poliçede belirtilen istisnalar dışında kalan, önceden bilinmeyen ve ani bir sebeple uğrayacağı zararları temin eder. Montaj All Risk Sigortaları ise, işletmede kullanılan makinelerin montajı sırasında, poliçede belirtilen istisnalar dışında kalan, beklenmedik ve ani bir nedenle meydana gelebilecek maddi zararları kapsar.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

mouse ile üzerine gelince

Mercedes-Benz Türk PEP’23 başvuruları başladı

Mercedes-Benz Türk PEP’23 başvuruları başladı

  • Mercedes-Benz Türk’ün, üniversitelerde okuyan gençlerin profesyonel hayata hazırlanmasını sağlamak amacıyla 2002 yılından bu yana sürdürdüğü “PEP” uzun dönem staj programına başvurular başladı.
  • Üniversite öğrencilerinin, yeni mezunların, genç profesyonellerin ve profesyonellerin verdiği oylarla “en beğenilen yetenek programı” seçilen PEP için başvurular 15 Ocak 2023 – 15 Mart 2023 tarihleri arasında https://bit.ly/PepBasvurulari adresinden yapılabiliyor.

Mercedes-Benz, 2002 yılından günümüze üniversite son sınıf öğrencilerine ve yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilere yönelik “PEP” (Professional Experience Program) adını verdiği uzun dönem staj programını yürütüyor. PEP kapsamında öğrenciler, değerlendirme merkezi uygulaması ve envanter değerlendirmeleri ile ilgi duydukları ve başarılı olabilecekleri alanlarda yarı zamanlı çalışma imkânı elde ediyor. PEP takımında yer alan stajyerler, 11 ay süren stajları süresince, kendilerine verilen projeler ile yeteneklerini ortaya koyma fırsatını buluyor ve iş hayatıyla ilgili özel deneyimler kazanıyor. Mezuniyetlerinden sonra ise, şirketin seçme ve yerleştirme sürecinin aranan adayları olarak Mercedes-Benz kadrosunda yer alma fırsatını elde ediyorlar.

PEP kapsamında yer alan öğrenciler, yaz aylarında tam zamanlı, öğrenim gördükleri sömestre zamanlarında ise 3 gün devam koşulu ile; Üretim, Satış-Pazarlama, AR-GE, Satış Sonrası Hizmetler, Bilgi Teknolojileri (IT) ve diğer departmanlarda (Finans, Muhasebe, Controlling, İnsan Kaynakları, Satınalma, Kurumsal İletişim) görev alıyor.

Üniversitelerin son sınıflarında öğrenim gören, en az bir yabancı dile hakim, Mercedes-Benz’in uyguladığı seçim süreçlerinde başarılı olan adaylardan oluşan PEP takımı, uzun vadede şirkette oluşacak yeni mezun istihdamı için uygun pozisyonlarda değerlendirilmek üzere öncelikli aday havuzunu da oluşturuyor. Mercedes-Benz Türk PEP takımında yer alan stajyerler, 11 aylık stajları süresinde, kendilerine verilen projeler ile yeteneklerini ortaya koyma fırsatı yakalarken kariyer yolculuklarında çeşitli deneyimler edinme imkânına sahip oluyor.

Mercedes-Benz’in uzun yıllardır devam eden staj programına katılacak stajyerler, yöneticilerinin rehberliğinde gerçekleştirecekleri projelerle teorik eğitimlerini pratik hayatta uygulama fırsatını buluyor. Mercedes-Benz’in sağlam dijital alt yapısı sayesinde sunulan bu program çerçevesinde; vaka çalışmaları, mentorluk oturumları, kariyer sohbetleri ve proje sunumları gibi birçok faaliyet gerçekleştiriliyor.

PEP (Professional Experience Program) uzun dönem staj programının başvuru değerlendirme koşulları şu şekilde:

  • 4 yıllık bir üniversitede öğrenim görüyor olmak veya yüksek lisans öğrencisi olmak.
  • Lisans/yüksek lisans programlarından gelecek 1 yıl içerisinde mezun olabilecek durumda olmak.
  • En az bir yabancı dili (İngilizce ve/veya Almanca) çok iyi seviyede kullanıyor olmak.
  • Gerçekleştirilecek mülakat, test ve değerlendirme merkezi uygulamalarında başarılı olmak.
mouse ile üzerine gelince
- Advertisement -

Çok Okunan Haberler