test
Home TEST Toyota Hilux Invincible 4×4 Test

Toyota Hilux Invincible 4×4 Test

0
17

Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz yeni tasarımı, konforu ve üstün teknolojik donanımlarıyla her türlü yol sürüşüne uygun şehir içi ve şehir dışı aracı olarak dikkat çeken çok kısa zaman önce de yenilenen Toyota Hilux oldu.Bu yazımda siz değerli okuyucularıma yeni Hilux ile yaşamış olduğum sürüş hislerimi paylaşacağım.

Dış Tasarım
İlk kez tanıtıldığı 1968’den bu yana en çok tercih edilen pick-up unvanına sahip Hilux, her geçen nesil evrimleşerek efsane kimliğini sürdürürken segmentindeki standartları belirlemeye devam ediyor. Pick-Up dünyasına baktığımızda markaların diğer sınıflarında bulunan bir çok özellikli modellerinin esintilerini Pick-Up sınıfında ki modeline uyguladıklarını görüyoruz, teknolojisi ve sürüş dinamiklerinin yanısıra, Off-Road ve günlük kullanımı için son derece ideal bir tasarıma sahip. Yeniden tasarlanan Toyota markasının yeni tasarım dilini yansıtan ızgara ve modele özgü LED far tasarımı güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran farklı ön tampon, koyu gri tampon altı koruma ve çok uzaklardan bile markanın eskimeyen hep dikkatleri üzerine çeken tasarım felsefesiyle oluşturulan marka amblemi, bu yeni ön tasarımı yeni Toyota Hilux’a şık ve güçlü bir görünüm kazandırdı. Profilde yer alan çizgiler güçlü duruşunu desteklerken, hem önde hem de arkadaki tamponlar araca daha iyi off-road yetenekleri kazandıracak şekilde tasarlanmış. Toyota Hilux Invincible’ın akıcı dış tasarımı, yeni çelik arka tampon ve LED arka stop lambaları ile tamamlanıyor. Hem şehir içerisinde hem de arazide etkileyici bir tarz sunan Hilux, yeni 18 inç alüminyum jant tasarımlarıyla daha göz alıcı bir görünüme sahip olarak Hilux’ın güçlü ve maceracı yanıyla “Yenilmez” kimliğini vurguluyor.

İç Tasarım
Toyota Hilux Invincible’ın iç mekan genişliği konusunda kesinlikle çok ferah bir hacim sunmakta ve koltukların oturuş pozisyonu gayet başarılı görüş mesafeleri yeterli yani oturduğunuz konumdan araca rahatlıkla sahip çıkabiliyorsunuz. Orta konsolda, markanın diğer modellerinden yabancı olmadığımız gayet şık ve rahat kumanda edilebilen 8 inç’lik multimedya ekran yer alıyor. Kolayca kullanılabilen ekran daha rahat kullanım için ön koltuklara daha yakın olacak şekilde konumlandırılmış. Sürücünün önünde yer alan hız ve devir saati göstergelerinin ortasında ise renkli 4.2 inç’lik beyaz zeminli çok fonksiyonlu bir ekran bulunuyor. Direksiyondan da kolayca yönetilebilen bu ekran, en gerekli sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor. Yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu ise her sürücünün ideal sürüş pozisyonunu yakalamasını sağlıyor. Toyota Hilux Invincible test aracımızın kabin tasarımı bir otomobil rahatlığı getirirken, baş ve diz mesafesi Toyota Hilux’ın arka koltukları da daha konforlu olacak şekilde geliştirilmiş. İç trimlere geldiğimizde klasik Toyota sağlamlığı, dizaynı ve premium dokunuşlu ürünleri karşımıza çıkıyor tabi kullanılan malzemeler aracın yapısına göre dizayn edilmiş kimi kısımları saf deri ve yumuşak, kimi kısımları ise sert plastik ve krom dokunuşlarla şekillendirilmiş yapım ve yaşam tarzına göre bir pick up, bir arazi aracından binek otomobil malzeme kalitesi beklemek biraz ağır olacaktır ama bunu Toyota Hilux Invincible ile çıkmış olduğunuz uzun yolculuklarda daha iyi anlıyorsunuz aracın iç tasarımı, sürüş pozisyonunuz ve kullanım rahatlığı size premium araç sürüyor hissi veriyor. Direksiyon gayet sportif ve konforlu olmakla beraber yol bilgisayarı kontrolü olsun JBL media sistemi kontrolü olsun gayet başarılı. Ana ünitede sunulan USB girişi ve multimedia bağlantısı ile ses sistemi gayet yeterli bir şekilde çalıyor. Off road maceralarından sonra bir ağacın altında dinlenirken keyifle müzik dinleyebilirsiniz.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Toyota Hilux Invincible test aracımızda hem asfalt zeminde hem de arazide sergilediği performansı kusursuz yapım kalitesi ve yakıt ekonomisi değerleriyle özellikle güvenlik konusunda son derece güvenli sürüş hissi sunuyor planlı fren uygulamalarıyla dik yokuşlarda sürüş hızlarını sabit tutarak herhangi bir talihsizlikle karşılaşmadan inişin gerçekleştirilmesini mümkün kılmasıyla hayranlık uyandırıyor. Hilux Invincible test aracımızda standart olarak sunulan yokuş iniş desteği, yokuş kalkış destek sistemi, dört tekerlekten çekiş ve yeni 2.0 litre dizel motoru 400 nm tork üreten 150 PS güc sunan yeni 6 vitesli otomatik şanzımanla tekerleklere iletiyor. 2.0 litre dizel motoru 6 ileri otomatik şanzumanı ile çok atak, vites geçişleri hissedilmeyecek kadar uyum içinde çalışıyor anlık isteklerinize yanıt vermekte gecikmiyor. Sürekli dört çeker olarak ilerleyen Toyota Hilux Invincible farklı sürüş modlarına sahip, arazi sürüşlerinde ise orta torpido alt kısımda bulunan defransiyel kilitleme butonu ve yokuş inim asistanı yan tarafında bulunan çevirmeli buton yani sürekli dört çeker sürüş, 4H’ye getirdiğinizde orta diferansiyeli kilitleyebiliyorsunuz, boş viteste buton çevirerek 4L’ye aldığınızda ise daha zorlu arazi koşu ağır devir ile sürüş elde edebiliyorsunuz, arka diferansiyeli kilitleme butonunu aktif ettiğinizde Toyota Hilux Invincible’ın aşamayacağı kum, kar ya da çamurlu araziler de patinaj yapan tekerleklere fren uygulayarak kilitli diferansiyel kontrolünün de dahil olduğu güvenlik sistemleri arazi kullanımından keyif alanlar için son derece güvenli sürüş donanımları eşlik ediyor. Sonuç olarak dizel otomatik teknolojik bir pick up hem şehirde hem de şehir dışı veya arzu ettiğiniz her türlü zeminde güvenle özgürce sürebileceğiniz bir araç almak istiyorsanız listenin ilk sıralarında Toyota Hilux Invincible olmalı veya olmamalı bunun kararını siz belirleyeceksiniz. Toyota markası sürücüsünü ayrıcalıklı bir konuma taşır karşılaştırma yaparsanız ki çok zor olacak karşılaştırma yapmayın bence ilk fırsatta Toyota bayilerinden size en yakın olan birisine giderek aracı yakından incelemenizi hatta test sürüşüne çıkmanızı tavsiye ederim.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here