UND Başkan Yardımcısı Bilen: “Tam Mütekabiliyet Uluslararası Taşımanın İlacıdır”

0
19

Gürcistan tarafının 2011 yılında Türkiye taşıtlarından tek taraflı olarak geçiş ücreti almaya başlaması üzerine, Türkiye üzerinden transit taşıma yapan Gürcistan plakalı taşıtlardan 2011 yılından bu yana 113 ABD Doları geçiş ücreti alma uygulaması başlatan Türk Ulaştırma Bakanlığı Gürcistan tarafının bu ücreti 350 Lira’ya yükseltmesi üzerine 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere 130 ABD Doları seviyesine çıkardı.

Gürcistan ülkesine boşaltılsa bile oradan başka bir ülkeye gidecek yüklerin de transit sayılması ve ücret tahsil edilmesi üzerine Türkiye’de aynı şekilde Türkiye’ye yük getiren Gürcistan araçlardan aynı ücreti almaya başladı.

Gürcistan araçlarına tam mütekabiliyet uygulanmasını değerlendiren UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Ergun Bilen; “Tam mütekabiliyet Uluslararası taşımanın ilacıdır. Bu uygulamada emeği olan Bakanlık yetkililerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası ilişkilerde” Her alanda tam mütekabiliyet” anlayışında olduğunu belirten Ergun BİLEN, “Gürcistan’a karşı uygulanan Tam mütekabiliyet aynı şekilde Azerbaycan, İran ve tüm diğer ülkeler için uygulanmalıdır.”

Sadece Türk araçlarından ücret alan Azerbaycan plakalı araçlar da Türkiye’de aynı ücretleri ödemelidir. Bu bir haksızlık değil, haksızlığın düzeltilmesi olacaktır.

“Türkmenistan’dan dolu depo ile İran’a giriş yapan ve ülkesine dönmek isteyen Türk araçların deposunun Türkmen yakıtı ile dolu olduğunu kabul etmeyen ve vergi alan İran’a ait araçların Türkiye’ye girişlerinde aynı uygulama ile karşılanmaları dolu depo ile Türkiye’ye gireceklerse aynı vergiyi ödemeleri sağlanmalıdır.”

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerimiz hem Azerbaycan ve hem de İran ile yaptıkları tüm toplantılarda bugüne kadar ellerinden geleni yapmış ama maalesef sonuç alamamıştır. Çözümün tek yolu kısasa kısas yani tam mütekabiliyettir. Ülkemiz İran’a karşı 2016 yılında tam mütekabiliyet uygulamış ve sonuç alınmıştır. Tekrar edilmesi şarttır.”

Tam mütekabiliyet sadece İran ve Azerbaycan için değil tüm ülkeler için örnek olmalıdır. Türk şoförlerine Schengen vizesi için 40 gün sonrasına randevu veren AB üyesi ülke şoförleri de yükünü aldıktan sonra bizlerin bekletildiği gibi vize randevusu için 40 gün bekletilmelidir. Schengen ülkelerine vize koyulmasını değil, sadece şoförlerine aynı şartlarda vize verilmesi talep ediyoruz. Dış İşleri Bakanlığımızın uygulayacağı mütekabiliyet ile vize sorunumuz çözülebilecektir.

Tam mütekabiliyetten amaç, taşımacılar için zorluk üretmek değil, tam mütekabiliyet uygulayarak sorunları çözmektir.

Bu vesileyle Gürcistan araçlarına mükemmel bir mütekabiliyet uygulayan Ulaştırma Bakanlığımıza teşekkür eder. Bu uygulamanın diğer tüm ülkeler için de örnek alınmasını dileriz.

“Diklenmeden dik duran” hükümetimizden tüm sektörün beklentisi budur.


mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here