TruKKer, Lojistik Sektörü İçin Kritik Öneme Sahip Polonya ve Kazakistan Ülke Yapılanması ile Operasyonlarını Genişletiyor

0
22

TruKKer; Avrupa ve BDT genişleme stratejisini Türkiye’den yönetecek. TruKKer, açtığı yeni ofislerle; doğu ile batı arasındaki lojistik ağını dijital çözümleriyle yönetmeyi hedefliyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük karayolu taşımacılığı platformu TruKKer, büyüme planları doğrultusunda; Türkiye’den AB ve BDT ülkelerine, gelişmekte olan nakliye operasyonlarını daha da çeşitlendirmek için Polonya ve Kazakistan’daki genişleme planını açıkladı.

TruKKer’ın Kurucusu ve CEO’su Gaurav Biswas yaptığı açıklamada su şekilde belirtiyor; “Polonya ve Kazakistan, Avrasya’nın kesişme noktasında, Kuşak ve Yol güzergahı üzerinde stratejik bir konuma sahiptir. Polonya’nın rahat ulaşım imkanları, düşük navlun maliyetleri ve küresel olarak 28. sırada yer alan yüksek lojistik performans endeksi, TruKKer’ın Avrupa tedarikine erişmesi için uygun koşulları sağlamaktadır. Kazakistan ise Doğu, Batı Avrupa ve Orta Asya’ya yayılmış olan ticaret yolları sayesinde bölge ekonomilerin dolaşım sistemi ve bölgesel bir merkez işlevi görmesini sağlıyor.”

Suudi Arabistan merkezli TruKKer, MENA bölgesindeki ana ticaret yollarında Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde, lojistik hizmetlerini dijitalleştirmede öncü bir rol oynuyor. Türkiye’de uzun mesafeli bölgesel rotalara odaklanarak büyük bir gelişme kaydeden, kökeni Körfez Arap Ülkelerine dayanan şirket; Mubadala, STV, ADQ ve IFC gibi büyük kurumsal yatırımcılar tarafından da destekleniyor. TruKKer, Eylül 2022’de 40 milyar $ + AUM’ye sahip büyük bir özel sermaye şirketi olan Investcorp liderliğinde 100 milyon dolar değerinde C serisi yatırımı da toplamıştı. 

TruKKer Türkiye operasyonlarının 1,5 yıl önce kurulması sonrası; Cıs ve Avrupa büyüme stratejisi doğrultusunda Kazakistan ve Polonya ofislerinin açılması ile önemli bir adım attıklarını belirten Türkiye, Doğu Avrupa ve BDT’den Sorumlu Genel Müdür Hakan Arıkan, bu strateji doğrultusunda tüm bu genişleme planının Türkiye merkezli yönetilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. 

Arıkan; bu sayede müşterilerimize daha fazla rotada ve çeşitlilikte hizmet verebileceklerini söyledi.

Kurucu Ortak ve CTO Pradeep M ise konuya ilişkin şunları söyledi: “Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasasında halihazırda aktif nakliye operasyonları gerçekleştirmekteyiz. AB ve BDT rotalarındaki fırsatlar heyecan verici. Avrupa Birliği’nin bazı ekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde dijital piyasalarla ortaklık kurmayı ve aynı zamanda bölgeye yatırım yapmayı ve kriz yaşanan bir süreçte güçlü bir iş kurmayı planlıyoruz.”  

Şirket; brokerler, online nakliye eşleştirme hizmet siteleri ve nakliye şirketleri aracılığıyla, genellikle daha düşük kullanım ve işletme sermayesi zorlukları ile karşı karşıya kalan kargo sahiplerine sözleşmeli olarak verilen son derece parçalı nakliye hizmeti tedarikini dijitalleştirmeyi merkezine alıyor. 

Araç sahiplerinin kolayca yük aramasını ve organize etmesini, müşterilerin de araç sahiplerine hızlı, uygun fiyatlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan gelişmiş bir teknolojik alt yapıya sahip olan TruKKer; yük sahibi ile araç sahibini aynı platformda buluşturarak arz ve talebi eşleştiren dijital yük toplama iş modelini yürütüyor.  Ek olarak, dijital belge uyumluluğunu ve diğer dijital katılımcılarla entegrasyonu temel alıyor. Kullanım özelinde ise; tedarik katılımcıları üzerinde daha yüksek bir kontrol kapsamı oluşturmak ve nakliyeyi daha duyarlı hale getirmek için rota yoğunluklarına odaklanıyor.

Gaurav açıklamasında, “Yeni piyasalara girmeden önce gerçekleştirilecek iki faaliyet bulunduğunu belirterek. İlk olanın, çözümleri bölgeye özgü olarak kişiselleştirmekten geçtiğini, diğerinin ise rotalara odaklanarak yoğun bir piyasa araştırması olduğunu da.” Belirtti.

TruKKer; gümrük kontrollü sınırlarda uzun mesafeli FTL operasyonları ile on ülkeye odaklanmayı esas alan yeni piyasa lansman stratejisi ve süreçleriyle bilinirliğini daha da güçlendiriyor. 

Dijital nakliye ağı, ESG açısından önemli dönüm noktalarına ulaşarak Körfez Arap Ülkelerinde olgunlaşmış rotalarda ters yüklerde %40 kadar yüksek bir artış elde etti. Grup ayrıca bazı piyasalarda finansal katılım ile uzun mesafe şoförlerin çalışma koşullarının da iyileştirilmesine yatırım yapıyor. 


mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here