ÖZKA LASTİK SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

Zirai ve iş makineleri sektörüne güçlü üretim altyapısı ve geniş ürün gamı ile öncülük eden yerli ve milli marka ÖZKA Lastik, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında CO2 salınımını azaltmak ve doğal kaynakları etkin kullanmak adına zirai grup radyal dış lastik pişirme süresi optimizasyonunu gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin sanayi devi ÖZKA Lastik, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda tüm zirai radyal ürün gruplarında dış lastik pişirme süresini optimize ederek CO2 salınımını minimize ediyor. Ar-Ge ekibinin çalışmasına göre radyal lastik üretiminde pişirme süresi kaynaklı elektrik ve doğalgaz tüketimi göz önüne alındığında bu alanda iyileştirmeye giden ÖZKA Lastik, yüksek verimli pişirme ile fazla enerji tüketiminin önüne geçiyor. Faaliyete geçen çalışma kapsamında iyileştirme sonrası elektrik kaynaklı 344 ton CO2 azaltılırken, doğalgaz kaynaklı ise 385 ton ile birlikte toplamda 729 ton CO2 salınımı engelleniyor.  

Türkiye’nin gururu ÖZKA Lastik dünya markası olma yolunda

Dünyada dev lastik markaları ile rekabet halinde olan %100 yerli ve milli marka ÖZKA Lastik, her geçen yıl artan üretim kapasitesi ve genişleyen satış & dağıtım ağı ile büyümesini sürdürüyor. Kanık Şirketler Grubu bünyesinde 1991 yılında faaliyetlerine başlayan ve Kocaeli’nde yaklaşık 200.000 m2’lik alanda 3 ayrı fabrika ve depoya sahip olan ÖZKA Lastik, üretiminin 65%’ini dünyada 90’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. Markanın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor.